Dolina Białego Potoku - Sarnia Skałka

Odsłony: 10027

Doliną Białego Potoku na Sarnią Skałkę

Air Jordan 3 Blue Cement CT8532 400 Release Date 1 | 2006 nike air max beige shoes for women 2017 - Fitforhealth - Nike Waffle One The Great Unity Release Details

Szlak na Sarnią Skałkę przez Dolinę Białego Potoku

Z DW Bernadeta z Białego Dunajca jedziemy w kierunku Zakopanego, na parking przy Wielkiej Krokwi (skoczni). Idziemy szlakiem pod reglami około 500m, dochodzimy do wejścia do Doliny Białego. Skręcamy w lewo do doliny. Przez około 2,5km idziemy wzdłuż Białego Potoku, płynącego w skałach wapiennych. Żłobi on głębokie koryto z licznymi progami skalnymi, małymi wodospadami i zagłębieniami krystalicznej wody.

Po trasie spotykamy zamknięte drewnianą kratą wejście do uranowej sztolni o długości 270m. Na początku lat 50-tych XXw. wydobywano tu niewielkie ilości uranu. Na końcu doliny dochodzimy do urokliwego wodospadu.

Skręcamy w prawo w kierunku carnego szlaku (nad reglami). Po dojściu do niego, nadal kierujemy się w prawo w kierunku Dol. Strążyskiej i Sarniej Skałki. Sarnia Skałka to skaliste wzgórze obok Giewontu - wspaniały punkt widokowy na Giewont, Tatry Wysokie , no i oczywiście Zakopane i okolice.

Wracamy, mamy do wyboru trasę powrotną przez Dolinę Białego lub zejście do Doliny Strążyskiej. proponuję wybrać to drugie rozwiązanie.